Jest nam niezmiernie miło poinformować, że ostatni zimujący w hotelu goście wyprowadzili się w zeszłym tygodniu. Jako ostatnie wyszły z kokonów i opuściły gniazda pszczoły murarki. Spędziły w naszym hotelu ok. 10 miesięcy. Czy to oznacza, ze hotel zawiesza "działalność"?

Wręcz przeciwnie, kolejne pokolenie pszczół już zasiedla nowe komórki lęgowe. Maj i czerwiec to najlepszy czas do obserwacji tych niepozornych i jakże pożytecznych owadów.
Zapraszamy do naszego ogródka bibliotecznego na wspólne podglądanie przyrody!
Wizyta w hotelu odbyła się w ramach XIX edycji Tygodnia Bibliotek “Biblioteka – świat w jednym miejscu” :)

Kilka ciekawostek z życia pszczół

Pszczoła murarka lecąca w kierunku wydrążonych w drewnie otworów.

• murarki to dzikie pszczoły samotnice, nie mają królowej i nie współpracują ze sobą,
  • posiadają zdolność murowania gniazd, do budowy używają gliny lub piasku zmieszanego ze śliną,
  • są silnie owłosione (w kolorze rdzawym),
  • nie produkują miodu na skalę gospodarczą,
  • samica buduje od kilku do kilkunastu komórek w jednej rurce,
  • aby zaprowiantować jedną komórkę lęgową samica wykonuje ok 40 lotów, odwiedzając 1200 kwiatów,
  • długość życia po opuszczeniu gniazda wynosi ok.3 tygodnie dla samców i 7-8 tygodni dla samic,
  • larwy odżywiają się zgromadzonym w komórce lęgowej pokarmem (nektar i pyłek kwiatowy), we wrześniu się przepoczwarzają i w postaci dorosłej czekają na wiosnę.