W czwartek, 19 października 2023 r., w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie odbyło się spotkanie z Danutą Agnieszką Kurczewicz, które w pełni realizowało hasło: SŁOWO - MUZYKA - OBRAZ.

Kobietta siedząca przy stole i podpisująca książkę.

Wydarzenie otworzyła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk,

Dwie kobiety stoją na tle ściany z obrazami, przed nimi siedzi publiczność.

a spotkanie poprowadziła Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego MBP Włodawa.

Przed ścianą z obrazami jedna kobieta stoi, druga siedzi przy stole. Przed nimi, na krzesłach, siedzi publiczność.

Plan wieczoru obejmował otwarcie wystawy malarstwa Danuty Agnieszki Kurczewicz „Pęknięcia wiry”, prezentację jej dwóch tomików poezji „Pęknięcia i wiry” i „Kruszenie piekła” oraz koncert gitarowy w wykonaniu zespołu MARMIRASZE.

Publiczność siedząca na krzesłach

Artystka opowiedziała o swoich pasjach, dziełach malarskich i literackich, historii pracy twórczej, wydanych tomikach i planach na przyszłość.

„Pewnego dnia Danuta zaczęła malować. Tak jak 10 lat wcześniej jakaś wewnętrzna siła popchnęła ją w stronę poezji, teraz wyobraźnia zapragnęła obrazu… i zaczęły z niej wychodzić kolory, kształty, faktury, rozbłyski – harmonia chaosu, konsekwencja przypadku, zbiegi okoliczności i przeznaczenia. Eklektyzm duszy” – mówiła malarka słowami z tomiku „Rozbłyski”.
Sam cykl „Pęknięcia i wiry” powstawał cztery lata. Pierwsze obrazy zostały namalowane w 2020 r. na początku pandemii, ostatnie powstały w tym roku.

Kobieta stojąca na tle ściany z obrazami

Usłyszeliśmy też kilka utworów z tomiku „Pęknięcia i wiry” w interpretacji autorki. „(…) to wędrówka szlakami, które są w nas, ale nie zawsze o tym wiemy. To kompilacja sennych metafor, przygaszeń myśli, wulkanów emocji i balonowych zadziwień, do których prowadzą bajkowe tunele, pęknięcia przestrzeni i rurociągi bez końca i bez początku. Każdy zakręt to kolejny rozdział życia, a życie to wir, który wciąga” – charakteryzowała zbiorek wierszy i cykl obrazów „Pęknięcia i wiry”.

Poezje z drugiego prezentowanego tomiku „Kruszenie piekła” odczytała Ewa Krukowska, pracownik MBP Włodawa.

Dwie kobiety przed ścianą z obrazami. Jedna stoi przed mikrofonem i trzyma książkęm druga siedzi przy stoliku, przed nimi siedzi publiczność na krzesełkach.

O oprawę muzyczną zadbał przedstawiciel duetu wokalno-gitarowego MARMIRASZE Marek Miszczuk. W jego wykonaniu usłyszeliśmy utwory: „Pielgrzym”, „W objęciach Muzy”, „Złodziej”, „Odzyskałem spokój”, „Sumienie w dobie gier komputerowych" i „Na ulicach Włodawy”. Zainteresowanych twórczością muzyka zachęcamy do odwiedzenia jego kanału „Chełmski grajek” na portalu youtube.com.

Mężczyzna grajżcy na gitarze

Uczestnicy spotkania chętnie zabierali głos gratulując artystce wspaniałych osiągnięć zarówno w malarstwie, jak i literaturze.

Mężczyzna i kobieta stoją przed ścianą z obrazami

Dwie kobiety stoją przed ścianą z obrazami. Jedna drugiej podaje kwiaty

Troje ludzi stoi przy ścianie z obrazami.

Dwie kobiety stoją przed ścianą z obrazami. Kobieta po lewej trzyma bukiet kwiatów

Dwoje ludzi przed ścianą z obrazami. Mężczyzna stoi przed mikrofonem, kobieta siedzi przy stoliku.

Natomiast sama artystka przekazała do zbiorów biblioteki tomiki swoich wierszy: „Domy bez głów”, „Iluminacje jesieni”, „Kręgi zwielokrotnione”, „Kruszenie piekła”, „Od ulicy do ulicy”, „Pęknięcia i wiry”, „Półproste”, „Przenikanie”, „Przęsła nie-pamięci”, „Rozbłyski”, „W galaktyce czasu”, „Żarówki gasną pod ziemią” oraz „(O)pary” wydany wspólnie z Robertem Dariuszem Gałanem.
Serdecznie dziękujemy za podarowane publikacje, już wkrótce, po opracowaniu, będą dostępne dla naszych czytelników.

Troje ludzi ogląda obrazy

Wśród publiczności zgromadzonej na spotkaniu znaleźli się artyści ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie, w tym poeci z Nadbużańskiej Frazy, panie z Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych „Pasja” przy MBP Włodawa, uczestnicy bibliotecznych klubów i kursów, czytelnicy i przyjaciele biblioteki oraz rodzina i przyjaciele artystki – wszystkim bardzo dziękujemy za przybycie i poświęcony czas.

Troje ludzi. Jedna kobieta stoi nachylona, mężczyzna i kobieta trzymają książkę

Dziękujemy też wszystkim pracownikom biblioteki, którzy włączyli się w przygotowanie i realizację wydarzenia.

Na wystawę „Pęknięcia i wiry” prezentowanej w Galerii Na Parterze zapraszamy do 30 listopada 2023 r.

Fot. Joanna Orzeszko

Edyta Pietrzak