Praca pisarza, zasady kreowania postaci, etapy powstawania dzieła oraz pełne życiowych niespodzianek losy bohaterów książek były tematem czwartkowego (30.05.2019 r.) spotkania autorskiego warsztatów słowa „Agenci czytelniczy na literackim tropie” z Panią Joanną Jagiełło w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.

DSC0073

Spotkanie otworzył dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Pan Jacek Żurawski, a poprowadziły Edyta Pietrzak i Joanna Orzeszko.

Uczestnicy mieli okazję poznać zagmatwane i pełne tajemnic losy Linki i jej rodziny, historię znajomości z Adrianem, przyjaźni z Natalią oraz rozwiązanie zagadki z przeszłości Kasi. Codzienne problemy nastoletnich bohaterów książek – „Kawa z kardamonem”, „Tiramisu z truskawkami” i „Czekolada z chili” – pozwoliły naszym młodym gościom utożsamić się z przedstawionymi postaciami.

Podczas warsztatów uczestnicy poznawali zasady kreowania bohaterów, umiejscowienia ich w literackiej rzeczywistości, a także zapoznali się ze sztuką tworzenia dialogów.

W czasie spotkania ogłoszone zostało również Zadanie Specjalne 2018/2019/4 pod hasłem „Literackie tajemnice”.
Zadanie polega na przedstawieniu interesujących i tajemniczych wątków literackich bądź wymyśleniu ciekawych miejsc lub postaci.
Prace mogą być składane w kategorii plastycznej, literackiej lub multimedialnej do końca maja 2019 r.
Szczegóły znajdziecie w artykule: CBC zaprasza na spotkanie z Joanną Jagiełło.

cbc 2018 11 zs2018 2019 04

Jak podaje Wikipedia:

Pani Joanna Jagiełło urodziła się w Warszawie.
Polska pisarka, autorka powieści dla młodzieży, wierszy i opowiadań dla dzieci i dorosłych.
Ukończyła studia na Wydziale Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim.
Wykładała językoznawstwo na UW, pracowała jako nauczycielka angielskiego w gimnazjach i liceach.
Współpracowała z czasopismem „Perspektywy”, gdzie między innymi prowadziła kolumnę poetycką „Karczma pod pegazem” oraz z czasopismem „Cogito”.
Od wielu lat pracuje na stałe jako redaktorka podręczników do języka angielskiego.
Jako malarka brała udział w wielu wystawach zbiorowych oraz kilku indywidualnych.
Jako pieśniarka zdobyła w lutym 2017 roku I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wierszy i Piosenki Miłosnej w Warszawie, a w listopadzie 2018 roku dostała się do półfinału 36. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2018.
W tym samym roku wydała pierwszą płytę „Skrzypek bez dachu" z siedemnastoma utworami, w z decydowanej większości do własnych słów i własnej muzyki (wokal i gitara: Joanna Jagiełło).
Nagrody i wyróżnienia za działalność literacką
* „Kawa z kardamonem” – nominacja do nagrody Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY , nominacja do Nagrody Donga za rok 2011.
* „Pamiętnik Czachy” wpisano 16.06.2015 na Listę Skarbów Muzeum Sztuki Dziecięcej.
* II Nagroda „Opta” w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży w kategorii wiekowej 10-14, kwiecień 2016.

Serdeczne podziękowania dla Asi Orzeszko (za nieocenioną pomoc podczas przygotowania i realizacji spotkania) i Ewy Szewczyk (za serwis fotograficzny) :)

mkidn 02 logo small

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Centralne Biuro Czytelnicze i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Ewa Szewczyk, Joanna Orzeszko, Edyta Pietrzak

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku