Skończyły się wakacje, klubowicze powrócili do sali naukowej włodawskiej książnicy. We wrześniu odbyły się dwa spotkania Klubu Emeryt :) pl (4 i 11 września 2019 r.). Następnie zajęcia zostały zawieszone na czas realizacji kursu „O finansach w bibliotece” (18 i 25 września), który będzie kontynuowany w październiku.

0911 DSC0012

4 września klubowicze omawiali sprawy organizacyjne, planowali tematy przyszłych spotkań oraz dzielili się wrażeniami z wakacji. Ponadto zapoznali się z artykułem „10 sposobów na nieograniczoną motywację” na blogu Michała Pasterskiego.

11 września uczestnicy spotkania obejrzeli dokumentację fotograficzną z włodawskiej edycji Narodowego Czytania 2019 oraz zapoznali się z propozycjami najbliższych wydarzeń kulturalnych. W drugiej części zajęć przejrzeli artykuły o samoszacunku i samoakceptacji na blogu Michała Pasterskiego.

18 września odbyło się spotkanie organizacyjne uczestników I Grupy kursu „O finansach w bibliotece”. Podczas zajęć przeprowadzony został test wiedzy finansowej. Ponadto uczestnicy wybrali pięć modułów, które będą realizowane podczas zajęć:
* Bank przez Internet. Swobodny dostęp do Twoich finansów gdziekolwiek jesteś.
* Bezpieczne finanse w sieci. Jak nie dać się oszukać ani wykorzystać w Internecie?
* Płatności bezgotówkowe. Jak wygodnie i bezpiecznie płacić korzystając z nowoczesnych technologii?
* Oszczędzanie i inwestowanie. Jak bezpiecznie zarządzać swoimi pieniędzmi?
* Dziedziczenie. Wiedza, która zapewni spokój Tobie i Twoim bliskim.

25 września uczestnicy realizowali pierwszy z wybranych modułów „Bank przez Internet. Swobodny dostęp do Twoich finansów gdziekolwiek jesteś”.

„O finansach… w bibliotece” to projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego umożliwiający dorosłym użytkownikom bibliotek z całej Polski skorzystanie z nowej oferty, jaką jest edukacja z zakresu finansów osobistych. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
W 6. edycji projektu weźmie udział 100 placówek bibliotecznych z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast do 200 tys. mieszkańców z całej Polski. Szansę na udział w projekcie mają wszystkie zainteresowane biblioteki, niezależnie od tego, czy brały udział w poprzednich edycjach. Bibliotekarze, którzy wezmą udział w projekcie, zostaną przygotowani do poprowadzenia spotkań edukacyjnych i otrzymają wsparcie w trakcie ich realizacji. Spotkania edukacyjne w bibliotekach przypadną na okres od czerwca do końca listopada 2019 roku.
Ogółem w ramach pięciu poprzednich edycji projektu zrealizowanych w latach 2012-2018 swoje kompetencje finansowe zwiększyło ponad 10 000 osób w wieku 50+. Spotkania były realizowane w 534 placówkach na terenie całej Polski.

(Informacja ze strony internetowej: http://ofinansachwbibliotece.biblioteki.org/about/opis-projektu/)

Zajęcia prowadził Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkań w naszej galerii.

Edyta Pietrzak