W środę, 21 czerwca 2023 r., odbył się finał interdyscyplinarnego konkursu dla dzieci i młodzieży powiatu włodawskiego „Na straży naszych granic”.

Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia

Inicjatorem konkursu była Poseł na Sejm RP Monika Pawłowska. Współorganizatorami Gmina Miejska Włodawa i Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie. Honorowy Patronat nad finałem objęli: Poseł na Sejm RP Monika Pawłowska i Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, którzy również ufundowali nagrody laureatom.

Kobieta przemawiająca do publiczności.

Celem konkursu było podkreślenie roli Straży Granicznej w zapewnieniu bezpieczeństwa kraju oraz aktywizacja czytelniczo-kulturalna dzieci i młodzieży szkół podstawowych powiatu włodawskiego. W pracach, których tematem były działania funkcjonariuszy Straży Granicznej, uczestnicy mogli się inspirować e-bookiem YARIK dostępnym na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Autorem tekstu jest Edyta Pietrzak, fotografie na potrzeby książeczki przekazali Jacek Żurawski i Edyta Pietrzak, a ilustracje wykonała Karolina Szewczyk.

Okładka e-booka. W tle panorama Włodawy, z przodu rysunek psa SG stojącego obok słupa granicznego. Napisy: Edyta Pietrzak. Yarik. Ilustrowała Karolina Szewczyk. Włodawa 2023

W konkursie wzięło udział 62 uczestników z 5 szkół podstawowych powiatu włodawskiego, którzy złożyli 62 prace – 17 literackich i 45 plastycznych. Komisje konkursowe (07.06.2023 r.), w skład których wchodziły Agnieszka Kuryłowicz i Teresa Kubik ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie oraz Beata Wulczyńska z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie wyłoniły 19 laureatów, postanawiając 10 prac nagrodzić (w tym 3 prace literackie i 7 prac plastycznych) oraz 9 wyróżnić (w tym 2 prace literackie i 7 prac plastycznych).

Kobieta przemawiająca do mikrofonu

Nagrodzone i wyróżnione prace były prezentowane w bibliotecznej e-galerii.

Grupa ludzi oglądająca prace nagrodzone i wyróżnione w e-galerii na telewizorach.

W kategorii literackiej:

• NAGRODY otrzymali: Liliana Orłowska (Szkoła Podstawowa nr 3 we Włodawie), Aleksandra Litaszewska (Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie), Jakub Majewski (Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie);
  • WYRÓŻNIENIA otrzymali: Anna Rędziniak (Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie) i Bartek Świstoń (Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie).

W kategorii plastycznej

• NAGRODY otrzymali: Maja Byszuk (Szkoła Podstawowa w Różance), Lena Karpińska (Szkoła Podstawowa w Wytycznie), Kaja Orzeszko (Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie), Ignacy Popławski (Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie), Mikołaj Szpyrka (Zespół Szkół w Woli Uhruskiej), Iga Wysocka (Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie), Alex Zimnicki (Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie);
  • WYRÓŻNIENIA otrzymali: Julia Faderewska (Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie), Zuzanna Fedorowicz (Szkoła Podstawowa w Wytycznie), Fabian Kapica (Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie), Eliza Kopiel (Zespół Szkół w Woli Uhruskiej), Agata Proniuk (Szkoła Podstawowa w Wytycznie), Gniewosz Proniuk (Szkoła Podstawowa w Wytycznie), Bartosz Tyszczuk (Szkoła Podstawowa w Wytycznie).

Uroczystego wręczenia dyplomów i upominków laureatom dokonali Poseł na Sejm RP Monika Pawłowska, komendant Placówki Straży Granicznej we Włodawie mjr SG Grzegorz Niewiadomski i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk.

images/artykuly/2023/2023sg_konkurs/20230621_IMG_5005.jpg

Czworo ludzi stojących przed sceną. Trzecia z lewej trzyma w rękach dyplom i nagrodę.

Czworo ludzi stojących przed sceną. Drugą osobą z lewej jest chłopiec trzymający w rękach dyplom i nagrodę.

Podziękowania i drobny upominek otrzymała również Karolina Szewczyk, autorka ilustracji do e-booka Yarik.

Czworo ludzi stojących przed sceną. Druga z lewej trzyma w rękach dyplom i nagrodę.

Wydarzenie poprowadziły Joanna Orzeszko (Oddział dla Dzieci) i Edyta Pietrzak (Dział Regionalny).

Na uczestników wydarzenia czekała też niesamowita niespodzianka. Dzięki uprzejmości komendanta Placówki Straży Granicznej we Włodawie, mjr. SG Grzegorza Niewiadomskiego, nasi młodzi artyści mogli obejrzeć wyposażenie i uzbrojenie funkcjonariuszy SG oraz porozmawiać o codziennej służbie na straży polskich granic.

Komendant Straży Granicznej przemawiający do publiczności.

Grupa ludzi oglądająca wyposażenie SG.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na artystycznych ścieżkach życia.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację wydarzenia.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na naszym profilu na Facebooku

Fot. Małgorzata Topolska

Materiały do pobrania: