W środę, 20 września 2023 r., w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie odbył się finisaż fotografii NACECHOWANI RZEMIOSŁEM, wystawy będącej dziełem artystów Klubu fotograficznego RONDO działającego przy Włodawskim Domu Kultury.

20230920 IMG 6030

Wystawa powstała z okazji jubileuszu 100-lecia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie, a towarzyszyła jej ekspozycja historyczna ilustrowana wybranymi zdjęciami i dokumentami z bogatej historii lokalnej przedsiębiorczości powstałymi w czasie stulecia istnienia zrzeszenia. Opiekunem ekspozycji z dziejów Cechu był dr Marek Bem.

Głównym organizatorem finisażu był Klub fotograficzny Rondo, którego przedstawiciele – pani Renata Włostowska i pan Paweł Piędzio poprowadzili wydarzenie opowiadając o szczegółach wystawy, aranżacji, autorach, bohaterach, pomyśle, blaskach i cieniach realizacji projektu.

20230920 IMG 6028

20230920 IMG 6037

Pan Jan Litaszewski, Prezes Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie pogratulował członkom klubu wspaniałej wystawy wręczając wszystkim autorom zdjęć pamiątkowy puchar i jubileuszową publikację „100 lat Cechu Rzemiosł Ziemi Włodawskiej” wydaną pod redakcją dr. Marka Bema.

20230920 IMG 6055

20230920 IMG 6060

Głos zabrał również dr Marek Bem gratulując klubowi wspaniałego wydarzenia, ciekawej ekspozycji i niezwykłego tytułu, którego autorem jest pan Radosław Kuczyński.

20230920 IMG 6082

W imieniu biblioteki wystąpiła Edyta Pietrzak gratulując fantastycznej wystawy, ciekawego pomysłu i wyjątkowego tytułu oraz dziękując za możliwość prezentowania ekspozycji w bibliotecznych murach.

20230920 IMG 6020

W czasie trwania wystawy – od końca czerwca – aż do finisażu obejrzała ją znaczna liczba osób. Ci, którzy przyszli specjalnie dla prezentowanych materiałów, członkowie Cechu, goście uroczystości jubileuszowych, które odbyły się 2 lipca 2023 r., znajomi, przyjaciele, rodziny fotografów i bohaterów zdjęć, ale też nasi czytelnicy, którzy w drodze po książki, z przyjemnością zatrzymali się w Galerii Na Parterze.

Wystawa wzbudzała dużą ciekawość nie tylko ze względów artystycznych, ale też lokalnych – w końcu zarówno autorzy, jak i bohaterowie zdjęć, to osoby znane we włodawskich środowiskach – odpowiednio – artystów fotografów i przedsiębiorców, a udostępniane w bibliotecznej galerii tablice ilustrujące dzieje zrzeszenia, stanowią ważny element pamięci kulturowego dziedzictwa regionu, nieodmiennie wzbudzając zainteresowanie czytelników.

20230920 IMG 5996

20230920 IMG 6003

W anonsie wystawy Klub fotograficzny RONDO informował: „8 fotografów, 8 rzemiosł, 8 różnych spojrzeń, 8 różnych aparatów ale 4 wspólne kadry: portret, szczegół, ogół, miejsce z zewnątrz i w efekcie 32 spójne fotografie pięknie oprawione i wyeksponowane (…)
BŁAŻEJ JUBILER Artur Błażejczyk, fot. Renata Włostowska
FOTOGRAF, INTROLIGATOR Mariusz Dyduch, fot. Justyna Błaszczuk
USŁUGI SZKLARSKIE Jarosław Gruszka, fot. Radosław Kuczyński
KRAL FIRMA INSTALACYJNO BUDOWLANA Andrzej Kral, fot. Malwina Sidoruk
ZAKŁAD ZEGARMISTRZOWSKI Kazimierz Morawski, fot. Grzegorz Wołoszun
PRACOWNIA KRAWIECKA Agnieszka Parczewska, fot. Piotr Głogowski
ASTAL Sylwester Pogonowski, fot. Małgorzata Partyka
NESTORÓWKA Władysław Waszczyniuk, fot. Tomasz Kawiak”.
Na finisaż klubowicze przygotowali niespodziankę dla bohaterów zdjęć. Na zakończenie wydarzenia prace zostały zdjęte i wręczone na pamiątkę obecnym przedsiębiorcom.

20230920 IMG 6085

20230920 IMG 6089