Pierwsze zajęcia w ramach cyklu Akademia Wiedzy Niezbędnej mamy już za sobą. W środę (29.03.2023 r.) z wykładem „Zioła i ziołolecznictwo” wystąpił dr Arkadiusz Iwaniuk.

Publicznosć siedząca tyłem do obiektyewu, przodem do przemawiajacego mężczyzny.

Spotkanie otworzyła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk przedstawiając ideę cyklu Akademia Wiedzy Niezbędnej oraz przybliżając sylwetkę wykładowcy, którego wystąpienie było inauguracyjnym dla całego ciągu wykładów na różnorodne tematy, które odbędą się w ramach AWN.

Stojąca kobieta mówiąca do mikrofonu. Obok, przy stoliku, siedzi mężczyzna.

Uczestnicy mieli okazję posłuchać niezwykle ciekawego wystąpienia dr Arkadiusza Iwaniuka o historii zielarstwa i ziołolecznictwa od czasów najdawniejszych po współczesne. Zapoznali się z charakterystycznymi cechami wybranych ziół, ich wyglądem, wartościami leczniczymi i miejscami występowania. Dowiedzieli się o pochodzeniu konkretnych gatunków, etymologii ich nazw, a także poznali historie, ciekawostki, wierzenia i zwyczaje związane z wybranymi z nich (np. pokrzywa, jako płótno na koszulę siedmiu braci zamienionych w gęsi; dziurawiec, któremu diabeł w złości nakłuł liście; rosiczka, której nazwa w różnych krajach nawiązuje do rosy).
Wystąpienie było bogato ilustrowane prezentacją obrazującą poszczególne rośliny i tereny ich występowania.

Mężczyzna stojący przed sceną i mówiący do mikrofonu. Za nim ekran z wyświetlonąprezentacją i napisem: Zioła na przestrzeni wieków. Historia zielarstwa i ziołolecznictwa.

Podczas spotkania została udostępniona wystawa wybranych publikacji dotyczących ziół i ziołolecznictwa ze zbiorów włodawskiej biblioteki, między innymi książka Arkadiusza Iwaniuka „Zioła pól, lasów i ogrodów”.

Publiczność siedząca przodem do sceny. Zdjęcie robione ze sceny.

29 marca mieliśmy przyjemność posłuchać pierwszej części wykładu dra Arkadiusza Iwaniuka „Zioła i ziołolecznictwo”. Na drugą zaprosimy już niebawem, aktualnie jesteśmy w trakcie ustalania terminu.

Edyta Pietrzak