25 kwietnia zakończyliśmy finałowe zmagania uczestników 19. Powiatowego Konkursu Czytelniczego dla Młodzieży zorganizowanego już po raz dziewiętnasty przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie pod patronatem Starosty Włodawskiego Andrzeja Romańczuka.

20230425 1

W tym roku postanowiliśmy nieco zmodyfikować temat konkursu i skupić się na psychoedukacyjnych wartościach literatury popularnej: „Prześladowca czy wielbiciel. Zjawisko stalkingu w powieściach Olgi Rudnickiej „Cichy wielbiciel” i Stefana Weisbrodta „Stalker”. W dzisiejszym, powszechnie dostępnym informacyjnie świecie, stalking pojawia się coraz częściej i przybiera nowe formy, zatem warto wiedzieć nieco więcej o jego mechanizmach - jak się przejawia, jak rozpoznać sprawcę i, przede wszystkim, jak nie stać się ofiarą.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 104 uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu włodawskiego, a do etapu powiatowego zakwalifikowało się 29 uczestników z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 we Włodawie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie.

LAUREATAMI Finału 19. edycji zostali: I miejsce - Patrycja Grabowicz (ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie), II miejsce - Gabriel Iwaniuk (ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie), III miejsce - Maja Kieloch (LO nr 1 we Włodawie), III miejsce - Nadia Juszczuk (ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie).

WYRÓŻNIENIA otrzymali: Aleksandra Hordyczko (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie), Bartłomiej Czyrkowski (ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie), Anna Kanarszczuk (ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie), Aleksandra Klimiuk (ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie), Adam Małecki (ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie), Karina Połynkin (ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie).

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali gratulacje, nagrody i dyplomy z rąk Kierownika Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego we Włodawie Leszka Popika, Zastępcy Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie Ewy Capik oraz Dyrektora MBP we Włodawie Doroty Redde-Sawczuk.

23 kwietnia już prawie od 100 lat obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a ponieważ nasz konkurs czytelniczy też jest takim „małym świętem książki”, do dyplomów i nagród dołączyliśmy symbol tego dnia - róże i książki, które ufundował Włodawski Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dziękujemy!:)

Gośćmi specjalnymi byli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji we Włodawie, aspirant Piotr Żmuda i młodszy aspirant Damian Lis, którzy w bardzo interesujący sposób przybliżyli młodzieży prawne aspekty zjawiska stalkingu w prezentacji „Stalking granice przestępstwa”.

W imieniu organizatorów składamy wielkie podziękowania uczestnikom konkursu, nauczycielom i bibliotekarzom przygotowującym uczniów: I Liceum Ogólnokształcące we Włodawie - Renata Sidoruk, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie - Halina Karpiuk, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie - Katarzyna Pawlik-Bazyluk.

Szczególne podziękowania w imieniu organizatorów i uczestników kierujemy do fundatorów nagród - Zarządu Powiatu we Włodawie i Pana Jacka Tereszczuka - Kancelaria Notarialna we Włodawie, którzy kolejny raz wsparli czytającą młodzież.

Dziękujemy za udział, gratulujemy sukcesów wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy do następnej edycji! 

Koordynatorzy konkursu:
Beata Wulczyńska, Olga Puś - MBP we Włodawie,
Halina Karpiuk - ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie

Zapraszamy do obejrzenia fotografii (więcej zdjęć na naszym profilu facebookowym).

20230425 2

20230425 3