„Mała książka – wielki człowiek" - wyprawka dla trzylatka

Po sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce, Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała Książka – wielki człowiek". Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają rodzice trzylatków, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji. W pilotażowym projekcie dla trzylatków realizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek" bierze udział m. in. Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Filią nr 5 we Włodawie. Projekt rozpoczyna się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Trzylatki, którzy przyjdą do biblioteki z rodzicami, otrzymają w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: Książkę „Pierwsze wiersze dla..." oraz Kartę Małego Czytelnika. Liczba wyprawek jest ograniczona. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

mkwcz 02

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

mkwcz 01

Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają same sukcesy.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

mkwcz 03

Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w ponad 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski. Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajdują się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl. Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Filią nr 5 we Włodawie zapraszają młodych czytelników do udziału w projekcie. Akcję rozpoczynamy od 26 września 2018 roku.
Chętnych trzylatków, chcących wziąć udział w projekcie zapraszamy wraz z rodzicami po odbiór wyprawek.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dziecięcego
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl