We wtorek 5 listopada w naszej bibliotece gościliśmy Pawła Piotra Reszkę autora zbioru reportaży „Diabeł i tabliczka czekolady”. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki funkcjonującego przy Zakładzie Karnym i Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.

DSC0050

Paweł Piotr Reszka - absolwent historii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Jest określany mianem specjalista od reportażu społecznego. Od lat związany z Gazetą Wyborczą, swoje reportaże publikuje głównie w piątkowym magazynie „Duży Format”. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Grand Press. W 2016 roku otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż Literacki.
„Diabeł i tabliczka czekolady” to zbiór reportaży, który charakteryzuje duża różnorodność tematyczna a spoiwem łączącym jest region, którego dotyczą. To opowieść o zwykłych ludziach i ludzkiej naturze, bez retuszu. Autor nie ocenia swoich rozmówców ale pozwala im opowiedzieć swoją historię napisaną przez życie.
Paweł Piotr Reszka odpowiadając na pytania mówił skąd czerpie tematy na reportaże, jak się do nich przygotowuje, w jaki sposób pozyskuje swoich rozmówców. Jak pisanie o pewnych sprawach i nagłaśnianie ich wpłynęło na losy opisywanych bohaterów. A także co zmieniło w jego życiu otrzymanie Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autor powiedział również kilka słów o swojej nowej książce „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”, która za kilka dni ukaże się nakładem wydawnictwa AGORA.
Na koniec spotkania autor podpisał wszystkim zainteresowanym książki. Pamiątkowe upominki wręczył dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski.
Spotkanie odbyło się w ramach narodowego programu promocji czytelnictwa Dyskusyjne Kluby Książki i było finansowane ze środków Instytutu Książki.

Monika Urbańska-Nazaruk

dkk ik nprc logo

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. E. Krukowska