W środę 11 grudnia Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie po raz kolejny, w ramach akcji O!CZYTANIE, odwiedziła młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. A.F. Modrzewskiego we Włodawie.

DSC0076

Jak już wcześnie pisaliśmy wydarzenie jest wynikiem współpracy ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie oraz MBP we Włodawie.
Spotkanie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3. Wydarzenie było skierowane do młodzieży licealnej i miało zachęcić do czytania książek.
Jak powiedział Denis Diderot „Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać”. Czytanie jest ważne, ponieważ rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uwrażliwia, poszerza wiedzę i nasze horyzonty myślowe. Te wszystkie argumenty młodzież słyszała wielokrotnie i niekoniecznie ta wiedza przekłada się na frekwencję czytelniczą. Dlatego postanowiliśmy w trochę inny, bardziej niekonwencjonalny sposób porozmawiać o czytaniu książek, poprzez spotkanie ze zwykłymi, ale niezwykłymi ludźmi, dla których książka jest nieodłącznym elementem ich codziennego życia.
O swojej pasji czytania opowiadała Barbara Kusiuk – kierownik w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włodawie, a zarazem nasza wieloletnia czytelniczka i miłośniczka różnych typów literatury pięknej. Pani Barbara powiedziała, że książki i czytanie ich zawsze było obecne w jej rodzinnym domu. To ulubiona forma spędzania wolnego czasu i nieodłączny element codzienności.
Naszym gościem była również Czesława Michańska – wieloletni pracownik naszej biblioteki, poetka Nadbużańskiej Frazy ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej, która mówiła o swoich ulubionych książkach z dzieciństwa. Pani Czesława powiedziała jak zaczęła się jej przygoda z poezją, kiedy powstały jej pierwsze wiersze oraz recytowała fragmenty kilku z nich.
Zaproszenie przyjął także Mieczysław Tokarski – prezes włodawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, regionalista. Pan Mieczysław powiedział jak to się stało, że zaczął pasjonować się regionalizmem a szczególnie Polesiem Lubelskim. Polecił również książki opisujące ten właśnie region, które warto przeczytać.
Na zakończenie wydarzenia podziękowania naszym gościom wręczyła młodzież wraz z opiekunem Agnieszką Czuj – bibliotekarzem w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie.

Monika Urbańska-Nazaruk

Fot. E. Pietrzak