Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie 8 kwietnia 2022 r. gościła uczestników 18. finału Powiatowego Konkursu Czytelniczego dla Młodzieży, organizowanego we współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie.

Grupa kilkunastu stojących osób, uczestnicy i organizatorzy 18 Powiatowego Konkursu Czytelniczego dla Młodzieży.

W tegorocznej edycji uczniowie szkół ponadpodstawowych powiatu włodawskiego testowali swoją znajomość współczesnej literatury czeskiej. „Ostatnia arystokratka” to pierwsza część cyklu humorystycznych powieści Evžena Bočka. Tytuł ten uznano w Czechach za „Najzabawniejszą książkę roku”, a w plebiscycie portalu lubimyczytać.pl został Książką Roku 2015 w kategorii Literatura piękna. W naszym tegorocznym konkursie uczniowie przeczytali dwie części cyklu, były to „Ostatnia arystokratka” i „Arystokratka w ukropie”.

Do etapu powiatowego konkursu spośród 72 startujących zakwalifikowało się 25 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 we Włodawie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie.
LAUREATAMI Finału 18. edycji zostali: I miejsce - Anna Sidoruk (ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie), II miejsce - Gabriel Iwaniuk (ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie), III miejsce - Aleksandra Klimiuk (ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie).
WYRÓŻNIENIA otrzymali: Aleksandra Hordyczko (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie), Natalia Kloc (LO nr 1 we Włodawie), Karolina Pawluk (ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie), Jan Kawiak (ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie), Oliwia Kaczmarek (LO nr 1 we Włodawie), Gabriela Semeniuk (LO nr 1 we Włodawie).
Wszyscy uczestnicy finału otrzymali gratulacje, nagrody i dyplomy z rąk Kierownika Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego we Włodawie Leszka Popika oraz Dyrektora MBP we Włodawie Doroty Redde-Sawczuk.
Gościem specjalnym finału konkursu był pan Tomasz Orzeszko, który opowiedział młodzieży m.in. o idei wolontariatu na przykładzie struktur, w których sam na co dzień działa. Jedną z nich jest Polski Czerwony Krzyż oddział we Włodawie, drugą Grupa Pomocy Humanitarnej w Lublinie (GPH). Uczniowie poznali rys historyczny, okoliczności powstania, a także główne założenia i filary wspomnianych organizacji. Wolontariusze Grupy niosą pomoc ofiarom wypadków, klęsk żywiołowych, uchodźcom oraz wszystkim tym, którzy tego potrzebują. Podczas spotkania młodzież przypomniała sobie zasady udzielania pierwszej pomocy z możliwością przećwiczenia umiejętności na fantomie. Poruszony został ważny temat krwiodawstwa, przy którym padło wiele ciekawych pytań z widowni, jednocześnie deklaracji wstąpienia w szeregi honorowych dawców krwi z chwilą, gdy tylko pozwoli na to pesel zgromadzonej młodzieży. Bardzo dziękujemy za merytoryczne wsparcie tej edycji konkursu!
W imieniu organizatorów składamy wielkie podziękowania uczestnikom konkursu, nauczycielom i bibliotekarzom przygotowującym uczniów: I Liceum Ogólnokształcące we Włodawie - Renata Sidoruk, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie - Halina Karpiuk, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie - Katarzyna Bajdek-Tetiurka, Ewa Krzywania.
Szczególne podziękowania w imieniu organizatorów i uczestników kierujemy do fundatorów nagród - Zarządu Powiatu we Włodawie i Pana Jacka Tereszczuka - Kancelaria Notarialna we Włodawie, którzy kolejny raz wsparli czytającą młodzież.
Dziękujemy za udział, gratulujemy sukcesów wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy do następnej edycji!

Koordynatorzy konkursu:
Beata Wulczyńska, Olga Puś - MBP we Włodawie,
Halina Karpiuk - ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie

Fot. Joanna Orzeszko

Grupa kilkunastu stojących osób trzymających dyplomy za uczestnictwo w Konkursie.

Dwie osoby stojące na tle banneru Włodawa miasto trzech kultur, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk wręcza podziękowanie za wsparcie organizacji konkursu Ewie Capik, zastępcy dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie.

Dwie osoby stojące na tle banneru Włodawa miasto trzech kultur, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk wręcza podziękowanie za wsparcie organizacji konkursu Leszkowi Popikowi, Kierownikowi Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego we Włodawie.

Dwie osoby stojące na tle banneru Włodawa miasto trzech kultur, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk wręcza podziękowanie za wsparcie organizacji konkursu Halinie Karpiuk, bibliotekarce ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie.

Dwie osoby stojące na tle banneru Włodawa miasto trzech kultur, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk wręcza podziękowanie za wsparcie organizacji konkursu Tomaszowi Orzeszko, prezesowi Oddziału Rejonowego we Włodawie PCK.

Jedna osoba stojąca, druga osoba klęcząca, prezentująca na fantomie akcję masażu serca. W tle baner Oddziału Rejonowego we Włodawie PCK.

Jedna osoba siedząca przy stole, prowadzi wykład dla uczestników. Obok na podłodze znajduje się fantom do ćwiczeń ratownictwa medycznego. W tle baner Oddziału Rejonowego we Włodawie PCK oraz baner Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.