We wtorek (29.06.2021 r.) w naszej bibliotece miało miejsce pierwsze od dłuższego czasu szkolenie stacjonarne dla dyrektorów, kierowników oraz pracowników Bibliotek Publicznych i Filii Bibliotecznych powiatu włodawskiego.

Przy stoliku znajdują się cztery osoby. Od lewej siedzi pisarz Aldon Dzięcioł, obok stoi Dyrektor MBP we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk – przemawia, dalej siedzą: Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński i Wicestarosta Włodawski Tomasz Korzeniewski. W tle dwa banery: po lewej Włodawa Miasto Trzech Kultur po prawej MBP we Włodawie, pomiędzy nimi ekran, na którym wyświetla się belka z napisem – Szkolenie powiatowe 29.06.2021 r.

W programie szkolenia: Spotkanie z panem Aldonem Dzięciołem w związku z uhonorowaniem pisarza na okoliczność przystąpienia do Związku Literatów Polskich.
Włodarze miasta i powiatu w osobach: Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, Wicestarosta Włodawski Tomasz Korzeniewski przybyli na uroczystość chcąc uhonorować bohatera spotkania.

Na początku dyrektor MBP we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk przywitała wszystkich zebranych i przedstawiła gościa honorowego, pogratulowała i wręczyła kwiaty. Następnie Burmistrz wręczył Pisarzowi upominek i dołączył słowa uznania dziękując za dotychczasowe osiągnięcia i życząc kolejnych sukcesów. Wicestarosta Włodawski Tomasz Korzeniewski w imieniu Starosty Powiatu Andrzeja Romańczuka wręczył panu Dzięciołowi adres gratulacyjny a od siebie kilka miłych słów powołując się na treść książki „Wasyl z lasu”.

Przy stoliku siedzi pisarz Aldon Dzięcioł i podpisuje swoją książkę.

Autor bardzo wzruszony gorąco i serdecznie podziękował wszystkim zebranym za słowa uznania. Przedstawił dorobek literacki, swoje związki z Włodawą i podziękował wszystkim za współpracę wierząc, że zaowocuje ona w kolejne spotkania z czytelnikami na terenie powiatu. Korzystając z okoliczności, że w spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu włodawskiego wyraził chęć odwiedzenia poszczególnych placówek bibliotecznych i spotkania z danym środowiskiem czytelniczym.

Po części uroczystej przystąpiliśmy do pracy merytorycznej. I tak w kolejności wysłuchaliśmy pani Joanny Żelazowskiej z WBP w Lublinie, która w ciekawy sposób przedstawiła nam temat, „Otwórz kuferek z pomysłami. Techniki pracy z dziećmi, o których nie wiemy a stosujemy”.

Na pierwszym planie prelegentka Joanna Żelazowska, w tle ściana z obrazami. Za prelegentką stoi stół, na którym leżą książki i broszury.

Następnie pani Beata Wulczyńska – kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji MBP we Włodawie zapoznała nas z działaniem Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych – Academika.

Przy stole siedzi prelegentka Beata Wulczyńska, kierownik Dziełu Udostępniania Zbiorów i Informacji MBP Włodawa. W tle: po lewej stronie ekran, na którym wyświetlony jest kwiat, na środku baner Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, po prawej stronie sprzęt nagłaśniający i mównica.

Natomiast Monika Urbańska-Nazaruk – instruktor MBP we Włodawie powiedziała nam jak należy postępować w bibliotece z użytkownikami specjalnej troski wygłaszając referat pt. „Osoby z niepełnosprawnościami jako odbiorcy kultury”.

Na pierwszym planie prelegent Monika Urbańska-Nazaruk instruktor do spraw bibliotek publicznych MBP we Włodawie. W tle wyświetla się prezentacja pt.: Osoby z niepełnosprawnościami jako odbiorcy kultury. Z boku z lewej strony stoi baner MBP we Włodawie.

W szkoleniu uczestniczył Leszek Popik – kierownik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego. Ponadto nie zabrakło też jak zwykle „prezentów”. Na zakończenie spotkania wszystkie biblioteki gminne i filie powiatu włodawskiego otrzymały od Instytutu Pamięci Narodowej książki (5 sztuk) oraz publikację wydaną na okoliczność 85 lat działalności Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Następne szkolenie przewidziane jest na koniec trzeciego kwartału bieżącego roku.

Aldon Dzięcioł – podróżnik, dziennikarz, redaktor naczelny Kwartalnika Społeczno – Kulturalnego „Wschód”, regionalista, Prezes Poleskiego Towarzystwa Medialnego, członek Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej. Z wykształcenia socjolog z zamiłowania pszczelarz i żeglarz. Jak mówi o sobie „zwykły skryba z grodu Rycerza o naturze wędrowca”. Zwiedził około 30 krajów i pływał po morzach, rzekach i jeziorach. Autor między innymi takich książek jak: „Polesie: majówka w kajaku”, „Przemyślenia bez mydlenia”, „Pszczela symfonia”, „Morska Odyseja kapitana Ziemowita Barańskiego”, „Wasyl z lasu” i ostatnia „Życie za porcyjkę lodów: Golgota spod Bugu”. W dorobku pisarskim ma też: poezje, limeryki, fraszki, aforyzmy, eseje i reportaże. Od półwiecza związany z Włodawą, kocha to miasto i pisze o nim w swoich utworach.

Instruktor ds. bibliotek publicznych powiatu włodawskiego
Ewa Krukowska,
Monika Urbańska-Nazaruk