Czwartkowy poranek w bibliotece był pełen kolorowych emocji, a to za sprawą naszych sympatycznych gości z Miejskiego Przedszkola nr 1 we Włodawie. Grupa Jeżyków przyszła do nas 7 kwietnia wraz z wychowawczynią, panią Elą Wysocką, by porozmawiać o towarzyszących nam każdego dnia emocjach.

Oddział dla Dzieci. Przedszkolaki siedzą na kanapie przy białym stole, w tle wnętrze Oddziału dla Dzieci, czerwone biurko, regały z książkami. W centrum zdjęcia prowadząca (J. Orzeszko) pokazuje ilustracje z książki. Po lewej stronie nieco w głębi sali na niebieskich krzesełkach siedzą dwie panie nauczycielki, uśmiechają się do prowadzącej i do dzieci.

Przedszkolaki z uwagą przysłuchiwały się przygodom Sama i Watsona, którzy razem próbowali zapanować nad gniewem. Wiele jest w naszej bibliotece książeczek, które pomagają przebrnąć najmłodszym przez meandry uczuć, które chcemy czy nie chcemy...doświadczają nas każdego dnia :) Jeżyki chętnie rozmawiały o sposobach radzenia sobie ze złością, poddały się technice relaksacyjnej mającej na celu kontrolowanie silnych emocji związanych z gniewem. Zgodnie uznały, że dorosłym takie techniki też przydałyby się w trudnych sytuacjach.

Oddział dla Dzieci, na pierwszym planie biały blat stołu, przy którym dzieci rysują. W tle dwa zielone stoliki, przy których na niebieskich krzesełkach siedzą dzieci i rysują. Po obu stronach zdjęcia regały z kolorowymi książkami.

Na zakończenie spotkania postanowiliśmy zobrazować nasze złości! Już po chwili na białych kartkach pojawiły się kolorowe potworki z zębami, pazurkami i kolcami. Choć na pierwszy rzut oka wyglądały groźnie, przy dokładnym przyjrzeniu się można było dostrzec uśmiech na nie jednym rysunku. Doszliśmy wspólnie do wniosku, że złość dobrze przegania się żartami! Poczucie humoru to doskonała broń w rozganianiu ciemnych chmur emocjonalnych :)
Dziękując za to interesujące spotkanie, życzę Wam mnóstwo uśmiechu każdego dnia! Niech dobry humor Was nie opuszcza :)
Serdecznie dziękuję za przepiękną palemkę własnoręcznie wykonaną przez Panie i Dzieci :) Ta wspaniała, barwna pamiątka zdobi nasz biblioteczny regał i cieszy oczy każdego dnia :)
Fot. E. Pietrzak