W środę (11 maja) biblioteczne wnętrza wypełnił gwar młodzieńczych głosów! Wraz z wychowawczynią, panią Katarzyną Kotlarek odwiedzili nas uczniowie kl. III „a” ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie. Lekcja biblioteczna miała wprowadzić młodzież w życie naszej placówki i zapoznanie się z ofertą czytelniczą skierowaną do młodszych użytkowników biblioteki.

Wnętrze Oddziału dla Dzieci, prowadząca (J. Orzeszko) objaśnia siedzącym dookoła niej dzieciom zasady gry bibliotecznej. Dwóch kapitanów drużyn stoi przed prowadzącą i czeka na pierwsze zadania do rozwiązania. W tle na ścianie biała tablica magnetyczna, nad tablicą wiszą dwa kolorowe obrazy 3D z wizerunkami kotów. Po bokach kadru niewysokie regały z  książkami.

Zaproponowana forma spotkania spotkała się z dużym entuzjazmem i wywołała sporo pozytywnego zamieszania :)

Zdjęcie zrobione od góry. Rzut na biały blat stołu dookoła którego siedzą dzieci i wspólnie w kręgu czytają polecenie do wykonania. Kapitan drużyny zapisuje rozwiązanie zadania.

Podzielona na dwie grupy młodzież przemieszczała się po bibliotece w poszukiwaniu kolejnych poszlak i zagadek do odgadnięcia. Tajemnicze ruloniki z hasłami były ukryte w czasami zaskakujących miejscach :) Dzięki temu moi goście mogli aktywnie zwiedzać aktualnie prezentowane wystawy, zajrzeć do różnych agend i poznać osobiście bibliotekarzy pracujących na poszczególnych stanowiskach.

Zdjęcie wykonane w Galerii na Piętrze, w tle wiszą antyramy z żółtymi planszami (z zakładkami). W centrum kadru stoi grupka 5 dzieci, w środku kapitan drużyny trzyma ruloniki z zadaniami i czyta kolejną zagadkę do rozwiązania. Zastanawiają się nad rozwiązaniem.

Obie grupy wypełniły swoje zadanie wyśmienicie! Po skończonej zabawie, ponownie spotkaliśmy się w Oddziale dla Dzieci, by omówić przebieg gry, podzielić się wrażeniami po spędzonym czasie w bibliotece :)

Wnętrze Oddziału dla Dzieci, grupka 7 dzieci zastanawia się przy białym stole (w kształcie fortepianu) nad rozwiązaniem łamigłówki zapisanej na białej kartce, zwiniętej w rulonik. Układają hasło z kilku wypełnionych ruloników. W tle, po prawej stronie rząd małych, niebieskich krzesełek. W tle z tyłu wysokie regały z kolorowymi książkami, a także niższe białe regały ustawione wzdłuż pomieszczenia.

Pozytywne reakcje i uśmiechy moich gości dają obietnicę kolejnych odwiedzin w naszej bibliotece. Dziękując za to wesołe spotkanie pełne ekspresji zapraszam w biblioteczne progi jak najczęściej :)
Fot. M. Topolska, J. Orzeszko

Joanna Orzeszko