zaprasza na włodawską odsłonę

NARODOWEGO CZYTANIA 2021

Plakat informujący o Narodowym Czytaniu 2021. W rogu z lewej strony grafika przedstawiająca czerwoną kotarę teatralną. Na dolnym marginesie logotypy instytucji biorących udział w realizacji wydarzenia. Wszystkie informacje z plakatu zawarte są w artykule.

4 września 2021 r. (sobota), godz. 11.00-14.00
Ogródek biblioteczny
ul. Przechodnia 13

W programie

• Wspólne czytanie fragmentów utworu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.
  • Występ aktorów Teatru Lukla z Lublina - Barbary Szarwiło i Bogusława Byrskiego - improwizowane krótkie formy literackie (chętnych zapraszamy do zabrania ze sobą ulubionych książek) .
  • Przejazd bryczką - włodawski spacer konny dla dzieci i dorosłych.
  • Krzyżówka literacka z nagrodami niespodziankami.
  • Uwalniamy książki - kolejna odsłona akcji bookcrossingu.
  • Atrakcje dla dzieci - malowanie twarzy, wata cukrowa i popcorn.

Lokalny Patronat Honorowy: Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk.
Patronat Medialny: Nowy Tydzień, Super Tydzień, Radio Bon Ton.
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.
Koordynatorzy: Beata Wulczyńska (kier. Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji MBP Włodawa), Edyta Pietrzak, (kier. Działu Regionalnego MBP Włodawa).
Współorganizatorzy i sponsorzy: Gmina Miejska Włodawa, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Sobibór, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Włodawa, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. we Włodawie, Przyjaciele kawy Sp. z o. o., Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział we Włodawie, Zakład Karny we Włodawie, Zarząd Powiatu we Włodawie, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie.

Kilka słów o występie Barbary Szarwiło i Bogusława Byrskiego - improwizowane krótkie formy literackie

Improwizacja i literatura doskonale się uzupełniają, dlatego aktorzy zapraszają na pokaz krótkich form impro tworzonych na podstawie sugestii widzów i posiadanej przez nich literatury.
Będzie można zobaczyć takie formy jak:
1. Czego nie lubię/ lubię w...
2. Interpretacja tytułu
3. Książka po okładce
4. Interpretacja wiersza przez różne zawody
5. Kto zabił/czym/gdzie (literatura)

Barbara Szarwiło - z wykształcenia animatorka kultury i instruktorka teatralna. Od 11 lat pracuje w Chełmskim Domu Kultury gdzie koordynuje działalność Teatru Ziemi Chełmskiej, w którym gra i reżyseruje. Inicjatorka działań społecznych i wydarzeń kulturalnych: "Ogólnopolskich Spotkań Profesjonalnych Teatrów Amatorskich", "Twórczej Brygady Antykryzysowej", "Stąd. Historie kobiet z Chełma". Od 3 lat zajmuje się improwizacją teatralną w Impro Teatrze Lukla z Lublina. Od września 2020 roku nauczyciel teatru w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie.

Bogusław Byrski - przyszedł na świat jako Ślązak, jednak postanowił na stałe związać się z Lublinem. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie wydziału zamiejscowego we Wrocławiu. Od 2000 roku aktor w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie.
Tworzy spektakle dla dzieci, jest reżyserem współpracującym z Teatrem Ziemi Chełmskiej gdzie wyreżyserował pięć spektakli. Współtworzy Teatr Lukla. Realizuje wiele projektów wizualno-artystycznych. Tworzy wideoklipy. Był pomysłodawcą festiwalu Złote Koty, którego patronem był Yach Paszkiewicz. Wydaje książki i płyty z muzyką. Jest człowiekiem kreatywnym, nie bojącym się wyzwań.
Reżyser, aktor, animator społeczny, muzyk. Prowadzi autorską audycję “Epicentrum Jazzu” w Akademickim Radiu Centrum.
Pracę w teatrze łączy ze swoimi pasjami, głównie muzyką. Prowadzi warsztaty muzyczne, komponuje muzykę, koncertuje, a przede wszystkim improwizuje. Tworzy projekt "Człowiek z maszyną". Wydał dwie płyty “Mada in U.S.A.”, “Instrukcja nr 17”. Tworzył grupy muzyczne Cząstki Elementarne, Nic za darmo. Stworzył takie wydarzenia muzyczne jak: "Lublin Night Impro Basiński / Bogdanowicz / Byrski / Drozdek", "Lubelski Festiwal Improwizowanych Spektakli dla dzieci", czy "Impro Lublin". Współpracuje z wieloma instytucjami: Centrum Kultury, Teatroterapia, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Dzielnicowy Dom Kultury Węglin, Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice, Lubelskie Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa "Ukryty skarb", i inne.