Wymieniamy się książkami! Przynieś jedną - zabierz dwie!

bookcrossing baner 01

Bookcrossing - w języku polskim „krążąca” bądź „podróżująca” książka - to forma popularyzacji czytelnictwa adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. W praktyce oznacza to możliwość darmowego rozpowszechniania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych – zwykle na specjalnie przeznaczonych do tego celu regałach, tzw. półkach bookcrossingowych. Dowolny znalazca może zabrać książkę, przeczytać ją, a następnie oddać z powrotem bez żadnych dodatkowych formalności.

Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży). Idea Bookcrossingu w Polsce pojawiła się w 2003 roku. Aktualnie po 132 krajach podróżuje 12 226 380 mln tomów, które uwolniło ponad 1,8 mln czytelników (dane z dn. 22.11.2017 r.  www.bookcrossing.com).

bookcrossing baner 01

W polskim serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się ponad 60 tysięcy użytkowników,  a w oficjalnym obiegu  jest  300 232  książek  inf.  z 22.11.2017r). Działa ponad 17 tys. półek i regałów bookcrossingowych, na których można zostawić książki lub je stamtąd wypożyczyć. Funkcjonują w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, klubach młodzieżowych,  biblioteczkach plenerowych, pubach i restauracjach, ośrodkach zdrowia, centrach handlowych czy na szlakach turystycznych.

bookcrossing plakat 01

W Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie od 7 września 2019 r. funkcjonuje UL BIBLIOTECZNY, czyli specjalny regał bookcrossingowy znajdujący się w bibliotece (parter - klatka schodowa). Książki z tego regału można czytać na miejscu lub zabrać do domu i oddać po przeczytaniu bez konieczności rejestracji. Jeśli chcemy książkę zatrzymać na stałe, to możemy na jej miejsce przynieść inną, równie wartościową i pozwolić innym czytelnikom cieszyć się lekturą. ZAPRASZAMY!

Oprac. na podstawie bookcrossing.pl
Beata Wulczyńska